Öncelikle patates salatası yapmak için gerekli olan malzemeleri şöyle bir sıralayalım. 4-5 adet orta boy patates yaklaşık 1′er tatlı kaşığı sumak ve pul biber 4′te 3 doluluk oranında çay bardağında zeytinyağı 4-5 dal taze soğan ve yeterli miktarda maydanoz. Eğer patates salatanızı süslemek istiyorsanız nane yumurta ve zeytin gibi çeşitler ile şekillendirebilirsiniz. Malzemelerden sonra şimdi bu salata tarifine yani nasıl yapılması gerektiğine değinmek istiyoruz.

  

Patates Salatası Tarifleri

Patates Salatası Tarifleri – www.patatessalatasi.com

Öncelikle patateslerimizi soyuyoruz ve soyma işlemi bittikten sonra hiç bir kir kalmayacak şekilde güzelce yıkıyoruz. Daha sonra patateslerimizi yaklaşık 20-25 dakika sürecek şekilde haşlamaya bırakıyoruz. Patateslerinizin haşlandığını ve istenilen kıvama geldiğini bıçak veya çatal yardımı ile üstüne bastırarak kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Patateslerin haşlanma işlemi gerçekleşirken o esnada ayrı bir kapta zeytinyağını dökün. İçine pul biber sumak ve tuzu katıp iyice karıştırın. Kullanacağınız yeşillikleri iyice yıkadıktan sonra düzgün bir şekilde doğrayın. Haşlanma işleminden sonra patateslerin soğumasını bekleyin. Yeterli soğukluğu ulaştıktan sonra patateslerinizi küp küp doğramaya başlayın. Ancak doğradığınız küplerinde çok küçük olmamasında dikkat edin. Bu görüntü açısında hoş olmayacağı gibi patatesin dağılmasında de neden olabilir.

Küp doğrama işlemi tamamlandıktan sonra ayrı kapta hazırlamış olduğunuz sosu küp patateslerinizin üstüne dökün bu sosu üstüne dökerken bir yandan sürekli karıştırma işlemini uyguların. Patateslerin zeytinyağı ve sos için kullandığınız diğer malzemeleri üzerine çekmesi için karıştırma işlemine ara vermeyin. Bu işlem bittikten sonra doğradığınız yeşillikleri patates salatanızın üstüne serpin.

Ekşi yemeyi sevenler bir miktar salatanın üzerine limon ekşisi sıkabilirler. Süsleme işlemi gerçekleştirmek isteyenlerde kaynattığı yumurtaları dilimler halinde salatanın üzerine koyabilir ve zeytinle patates salatası yapımı işlemini tamamlamış olabilirler.