Misafirlerinizi ağırlarken en çok tercih edilen yiyecek çeşitlerinin başında gelir patates salatası. Tarifi ve yapımı ile de kısa sürede yapabileceğiniz garnitür olarak göze çarpmaktadır. Peki, bu salata için kullanmanız gereken malzemeler nelerdir? Bunlara bir göz atalım. Öncelikli olarak patates salatanız için 3-4 adet orta boy büyüklüğünde patates kuru soğan 1 tatlı kaşığı kadar pul biber ve sumak 1 çay bardağı kadar zeytinyağı ve kullanacağınız yeşillikler kararında olacak şekilde yer almalıdır.

  

    Patates Salatası Tarifi – www.patatesasalatasi.com

Patates Salatası Tarifi – www.patatesasalatasi.com

Patates salatası yapımına geçecek olursak. Öncelikle kuru soğanı yarın ay şeklinde kesere ince ince doğrayınız ve üstüne az miktarda tuz ekleyiniz. Daha lezzetli olması için çok hafif düzeyde toz kırmızıbiber ekleyerek soğanlarınızı karıştırınız. Bundan sonra taze soğanlarını doğrayınız eşit büyüklükte olmasına dikkat ediniz. Doğradığınız yeşil soğanlarınızı da kuru soğanlarınıza ekleyiniz.

İsterseniz salata tarifinize turşu ekleyerek aynı şekilde halkalar halinde doğrayabilir ve soğanlarınızın arasına katabilirsiniz. Aynı şekilde taze nane ve maydanozlarınızı da dilimleyerek bu karışıma ekleyiniz. Bu karışımların üstüne zeytinyağını dökerek karıştırmaya başlayınız. Ürünlerinizin iyice zeytinyağı ile karıştığından emin olduktan sonra yaklaşık 20 dk haşlamaya bıraktığınız patateslerinizi soyunuz ve küp küp olacak şekilde dilimlere ayırınız.

Bu dilimlerin yeterli büyüklükte olmasına özen gösteriniz. Küp işlemi bittikten sonra patateslerinizi hazırlamış olduğunu karışımın içine atarak iyice karıştırmaya başlayınız. Bu işlem tüm ürünler güzel bir şekilde harman haline gelene kadar devam etmelidir.

İsterseniz daha önceden hazırlamış olduğunuz karışıma yeterli düzeyde domates keserek koyup patates salatası yapımınızda elde edeceğiniz tada tat katabilirsiniz. Yapımı ile pratik olan bu salatanın herkes tarafından beğenildiğini ve dama tadına uyduğunu da belirtmek isteriz. Yaptığınız patates salatası ile keyifli anlara…